آزمون تافل TOEFL چیست؟

آزمون TOEFL

آزمون تافل TOEFL یکی از مهم ترین آزمون های زبان انگلیسی است. در این آزمون میزان تسلط غیر انگلیسی زبانان به این زبان ارزیابی می شود.

در این آزمون یکی از بزرگترین مزیت ها، گسترش قبولی مدرک تافل در مرکز های علمی و مهاجرتی است به همین دلیل این آزمون در بیشتر از 9000 دانشگاه در 130 کشور در جهان پذیرفته شده است.

آزمون تافل تا چند سال پیش در دو بخش تافل کاغذی و تافل اینترنتی انجام می شد ولی حالا فقط بصورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود.

TOEFL کوتاه شده ی عبارت Test Of English as a Foreign Language می باشد. به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی.

TOEFL  یکی از معتبر ترین آزمون های زبان انگلیسی در جهان است که توسط موسسه ی ETS برگزار می شود و برای سنجش مهارت های زبانی کسانی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد گرفته اند استفاده می شود و در آن به سنجش 4 مهارت اصلی خواندن ،شنیدن ،نوشتن و صحبت کردن پرداخته می شود.

برخلاف آزمون آیلتس که دارای 2 فرمت آکادمیک و جنرال هست ،آزمون تافل تنها 1 فرمت دارد و آن هم Academic  می باشد که به 2 صورت اینترنتی (iBT)(Internet based test)  و کاغذی (pBT)(Paper based test) برگزار می شود.

از مدرک آزمون تافل می توان برای اموری چون مهاجرت و تحصیل خارج از کشور نیز استفاده کرد. علاوه بر این ها ،اگر شما  قصد هیچ یک از 2 کار بالا را نداشته باشید ،داشتن این مدرک می تواند باعث تقویت رزومه شما شود و باعث می شود که شما شانس بیشتری در پیدا کردن شغل های بهتر داشته باشید.

بخش های آزمون TOEFL :

آزمون تافل شامل 4 بخش است که هر بخش به بررسی و سنجش یکی از مهارت های خواندن ،نوشتن ،شنیدن و صحبت کردن می پردازد.

:READING

مدت زمان پاسخ گویی : 60 الی 80 دقیقه

این بخش شامل 10 سبک سوالی می باشد.

متونی که در این بخش داوطلب با آن ها مواجه می شود ،از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی استخراج شده اند.

در این بخش 3 الی 4 متن با تعداد کلمات تقریبی 700 کلمه وجود خواهند داشت و هر متن بین 12 تا 14 سوال دارد. ( جمعا بین 36 تا 56 سوال) .

: LISTENING

مدت زمان پاسخ گویی :60  الی 80 دقیقه

در این بخش نمونه هایی از سخنرانی استاد ها سر کلاس و گفت و گو های دانشجویان با یکدیگر پخش می شوند.

در این بخش داوطلب 2 الی 3 مکالمه خواهد شنید که هر کدام تقریبا 3 دقیقه هستند و هر مکالمه دارای 5 سوال 4 گزینه ای می باشد. علاوه بر این داوطلب به 4 الی 6 سخنرانی کلاسی (لکچر) 3 تا 5 دقیقه ای گوش می دهد و بعد از آن باید به 6 سوال 4 گزینه ای دیگر پاسخ دهد. در مجموع در این بخش داوطلب باید به 34 الی 51 سوال پاسخ دهد.

لازم به ذکر است که باید سوالات را به ترتیب داده شده جواب دهید و امکان مرور وجود ندارد.

باور غالب در مورد بخش لیسنینگ تافل این است که تنها لهجه آمریکایی مورد استفاده است. اما در مواردی استفاده از دیگر لهجه ها نیز دیده شده است.

خواندن
اسپیکینگ تافل- Speaking

بعد از اتمام این بخش داوطلبان 10 دقیقه برای زمان استراحت و آمادگی برای بخش های صحبت کردن و نوشتن خواهند داشت.

: SPEAKING

مدت زمان پاسخ گویی : 20 دقیقه

داوطلب باید در این بخش به 6 سوال پاسخ دهند که 2 سوال اول مستقل هستند و 4 سوال بعدی تلفیقی هستند. یعنی شرکت کننده باید به این 4 سوال با توجه به 2 بخش پیشین یعنی LISTENING  و  READING پاسخ دهند.

در مورد بعضی از سوالات داوطلب فقط سوالات را از روی مانیتور می خواند و بعد مجدد به صدای راوی گوش می دهد و پس از چند ثانیه  به سوالات پاسخ می دهد. در مورد سوالات پیچیده تر داوطلب لازم است متنی کوتاه را بخواند و یا گفت و گو یا کنفرانسی کوتاه را بشنود و سپس جواب را آماده کند.

به طور متوسط 15 الی 30 ثانیه برای فکر کردن به هر سوال و 45 الی 60 ثانیه برای ضبط جواب.

: WRITING

مدت زمان پاسخ گویی : 50 دقیقه

قسمت نهایی آزمون در این قسمت داوطلب باید 2 انشا بنویسد ( یکی ترکیبی و یکی مستقل )

20 دقیقه برای انشای اول و 30 دقیقه برای انشای دوم.

برای نوشتن انشای اول که به نام انشای تحلیلی شناخته می شود لازم است ابتدا متنی کوتاه با تعداد کلمات 230 تا 300 کلمه را داوطلب باید بخواند و بعد از آن به سخنرانی ای 2 دقیقه ای درباره همان موضوع گوش بدهد که نقطه نظری متفاوت با متن دارد و بعد از آن داوطلب باید متن خود را آماده کند. متن نوشته شده در این بخش باید حداقل 150 کلمه داشته باشد و بتواند 2 نظر و دیدگاه مطرح شده را به خوبی مقایسه کرده باشد.

در انشای دوم که به نام انشای مستقل شناخته می شود ،از داوطلب خواسته می شود تا نظر خود را در مورد موضوع داده شده بنویسد و این متن باید حداقل دارای 300 کلمه باشد و به شکلی منطقی و واضح با رعایت اصول نگارشی در مدت 30 دقیقه نوشته شود.

موضوعات مورد استفاده در آزمون TOEFL  :

هنر : معماری ،طراحی صنعتی ،صنایع دستی ،شهر سازی ،عکاسی ،ادبیات و موسیقی

علوم طبیعی : جانور شناسی ،گیاه شناسی ،پزشکی ،میکروب شناسی ،فیزیولوژی ،تغذیه ،بیوشیمی  و بهداشت

علوم فیزیکی : ستاره شناسی ،اقیانوس شناسی ،زمین شناسی ،محیط زیست ،فیزیک ،شیمی و علوم کامپیوتر

علوم اجتماعی : روان شناسی ،تاریخ ، تجارت و بازاریابی ،آموزش و رسانه های جمعی

با بررسی موضوعات بالا می توان پی برد که برای آمادگی در آزمون و آشنایی کافی با مطالب مورد سوال ،داوطلب باید بیشتر مطالب آکادمیک و جدی تری که در سایت های علمی و دانشنامه یافت می شود را بخواند و برای بخش لیسنینگ نیز بهتر است که بیشتر به اخبار و سخنرانی ها گوش دهد.

نمره آزمون تافل :

نمره کلی آزمون تافل 120 می باشد به این صورت که هر بخش 30 نمره دارد.

خواندن
چگونه از فلش کارت استفاده کنم؟

نمره 2 بخش اول آزمون یعنی لیسنینگ و ریدینگ بر اساس جواب های درست داوطلب سنجیده می شود ، در حالی که 2 بخش دیگر یعنی اسپیکینگ و رایتینگ به صورت کلی و بر اساس معیار های خاص آزمون سنجیده می شود.

حداقل نمره:

بنا بر تجربه بسیاری از داوطلبان آزمون حداقل نمره مورد نیاز 61 و حداکثر آن 114 می باشد. اما به طور میانگین نمره 80 یا 85 مورد قبول اکثر دانشگاه ها می باشد. اما اگر هدف داوطلب تحصیل در دانشگاه های عالی می باشد باید نمره ای بالاتر از 100 کسب کند.

نحوه ارسال نتایج:

حدود 10 روز بعد از آزمون نسخه ی دیجیتال کارنامه ی داوطلب  در حساب ETS  داوطلب قرار می گیرد و در حدود 13 روز بعد از آزمون نیز ،نسخه های چاپی ارسال می شود.

 منابع آزمون TOEFL :

منابع سطح مقدماتی:آ

کتاب North Star Building Skills For The TOEFL IBT-High Intermediate
این کتاب برای شروع خواندن و مرور بر مهارت های تافل مناسب است

کتاب Key Of Delta To The Next Generation TOEFL Test
به طور کلی، دلتا برای آزمون اینترنتی تافل برنامه ریزی شده است، این کتاب دارای دو جلد است که اولین جلد آن شامل نمونه های آموزشی تافل اینترنتی و دومین جلد آن شامل 6 تست از آن است.

کتاب Longman TOEFL IBT
اگر شما علاقه ای ندارید که برای آماده شدن برای آزمون تافل به کلاس های آموزشی بروید، این کتاب یکی از بهترین منبع های برای شروع یادگیری است.

منابع سطح پیشرفته:

کتاب How To Prepare The TOEFL
این کتاب یکی از پرطرفدارترین کتاب ها برای آزمون اینترنتی تافل است و سطح آن از دلتا و لانگ من بالاتر است. تست های این کتاب، مجموعه ای از مهارت های شنیداری و خواندن است و نویسنده روی مهارت یادداشت برداری کار می کند.

کتاب EST Official Guide To IBT TOEFL
این کتاب مجموعه ای از تست های ساده تر است اما نوع سوالات مشابه آزمون تافل واقعی است.

کتاب Mastering Skills For The TOEFL
یک کتاب خیلی خوب که هر 4 بخش مهارت های مورد نیاز را درگیر می کند. تمرین گوش دادن می تواند برای ارتقای مهارت شنیداری مفید باشد.

کتاب KAPLAN Internet-Based TOEFL
یک کتاب با سطح بالا برای آمادگی آزمون تافل که سطح آن از آزمون واقعی بالاتر است

کتاب Answer To All TOEFL Essay Questions
این کتاب برای مهارت نوشتاری مفید است و شامل 450 انشا می باشد.

کتاب های مفید برای یادگیری لغات:

Must-Have Words For The TOEFL 400

مزیت این کتاب دسته بندی بودن کلمات است و می توان کلمات را با سرعت بالا یاد گرفت.

Absolutely Essential Words 500

این کتاب یکی از مهم ترین منابع برای یادگیری لغات است.

Essential Words For The TOEFL

یکی از اصلی ترین منابع در امتحان تافل است و زمانی که شما این کتاب را می خوانید، قادر هستید تا بخش های مختلف یک کلمه را به خاطر بسپارید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *